Gospodarstwo Agroturystyczne "POD SOSNAMI" Anna i Piotr Krakowiak
ATRAKCJE

Niektóre z atrakcji w okolicach Nadarzyc:

Szlak kajakowy rzeką Piławą. Rzeka Piława, jest największym dopływem Gwdy - długość rzeki 82 km. Szlak Piławy należy zaliczyć do bardzo malowniczych i ciekawych krajoznawczo. Rzeka jest dostępna dla kajaków na całej swej długości. Na przebycie szlaku Piławy potrzeba 5-6 dni. Wody Piławy na całej jej długości należy zaliczyć do II i IIl klasy czystości. Niewątpliwą krajoznawczą atrakcją szlaku są pozostałości niemieckiej żelbetonowej pozycji obronnej zwanej Wałem Pomorskim .W okolicach Nadarzyc wzdłuż zachodniego brzegu rzeki rozbudowane były umocnienia, płynąc Piławą nie sposób nie zauważyć pozostałości tych umocnień. Do innych atrakcji na trasie należą: cmentarzysko z grobami skrzynkowymi i popielnicowymi nad Jeziorem Lubusko Wielkie i drewniany most czołgowy.
Zalewy Nadarzyckie. Akwen powstały w latach trzydziestych XX wieku jako część systemu niemieckich fortyfikacji obronnych Wału Pomorskiego. Jest unikatowy pod każdym względem. Leżący na obrzeżach dawnego poligonu, przez prawie 50 lat był niedostępny dla wszystkich prócz stacjonujących w Bornem Sulinowie i Kłominie żołnierzy radzieckich. Zalewy Nadarzyckie usytuowane są. 3 km na północ od Nadarzyc. Jest to kilka jeziorek i rozlewisk połączonych rzekami i ciekami wodnymi. Tereny te należą do bardzo atrakcyjnych dla wędkarzy i kajakarzy oraz do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Akwen ma około 6 km długości, 202,72 ha powierzchni oraz bardzo rozwiniętą linię brzegową liczącą 19,8 km długości. Głębokość wynosi od 2 do 8 metrów. Zalewy Nadarzyckie to dziesiątki cypli, zatok i zatoczek tworzących swoisty urokliwy i niepowtarzalny krajobraz.
Rezerwat przyrody "Diabli Skok". Rezerwat leśny utworzony w 1961 r. obejmuje malowniczą rynnę polodowcową nad brzegiem jeziora Krępsko Małe. Głębokość rynny dochodzi miejscami do 20 m. Ze stromych zboczy wytryskują liczne źródła. Rosnący tu las mieszany ma charakter zbliżony do lasów pierwotnych. W bogatym runie leśnym spotkać można tak rzadkie rośliny, jak: przetacznik górski, świerząbek kosmaty, burzeć czerwony. Na florę rezerwatu składa się 285 różnych gatunków roślin. Jest to jedna z ciekawszych i w najlepszym stanie zachowanych atrakcji przyrodniczych tych okolic.

Buk zwyczajny "Bogdan" - okolice rezerwatu "Diabli Skok"; "Bogdan ma około 170 lat, 440 cm obwodu i 28 m wysokości.

Sosna pospolita "Gruba Kaśka" - stoi przy leśnej drodze na północ od "Diablego Skoku"; jej wiek określono na 180 lat, obwód wynosi 238 cm, a wysokość 23 metry.

Inne sąsiedzkie miejscowości warte zwiedzenia:

Borne Sulinowo. Do roku 1992 miasto figurowało na mapie jako obszary leśne. Niewielu wiedziało o fakcie istnienia w okolicach Szczecinka, nad jeziorem Pile tajnej bazy radzieckich wojsk. Miasto to powstałe już w latach 30-tych i budowane jako punkt militarny przez wojska niemieckie. Do 1992r teren ponad 18 tyś hektarów zajmował poligon wojskowy, a w środku 50 tysięczne miasto do którego wstęp i świadomość istnienia mieli tylko wybrani.
    Najważniejsze atrakcje Bornego Sulinowa:
  • Dom Oficera,
  • Ruiny Willi Guderiana,
  • Cmentarz wojskowy,
  • Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych,

Kłomino - umarłe miasto. Kłomino powstało w latach trzydziestych XX wieku. Stacjonowały tu niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano obóz jeniecki. Po odejściu wojsk niemieckich, tereny przejęły wojska radzieckie, które więziły żołnierzy niemieckich. Po przejęciu przez Rosjan, wybudowano tu bloki, szpital, garaże, sklepy i kino. Kłomino opustoszało dopiero w 1992 roku, kiedy wyjechali stąd ostatni żołnierze rosyjscy. W 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone.
.:: Copyright ® 2012 agronadarzyce.pl ::.
webdesign ands